När den ska användas

Använd utgifter för inköp där du inte har något bättre: kontorsmaterial, IT, professionella tjänster, marknadsföring, utrustning. För ett litet företag utgör dessa det mesta av scope 3 kategori 1, inköpta varor och tjänster, och kategori 2, kapitalvaror. Använd det inte för:

  • Energi och bränsle. Räkna kWh och liter i stället. De är mer exakta och finns redan i din scope 1 och 2.
  • Resor du redan räknar efter avstånd, som flyg, tåg och hotellnätter.
  • Sådant som inte är inköp: löner, skatt, avskrivningar, låneräntor och överföringar.

Beräkningen

  1. Exportera ett års leverantörsreskontra från ditt bokföringsprogram, exklusive moms.
  2. Ta bort energi, bränsle, resor som du räknar på annat ställe och allt som inte är ett inköp.
  3. Matcha varje återstående konto eller leverantör med den närmaste branschen i Defras lista.
  4. Multiplicera varje belopp med dess multiplikator och lägg ihop dem.

Utgift exklusive moms × multiplikatorn för den typen av inköp = kg CO2e. Multiplikatorerna täcker utsläpp hela vägen upp genom leveranskedjan, i Storbritannien och utomlands, och därför passar de för scope 3.

Ett räkneexempel

Ett litet konsultföretags leverantörsreskontra för ett år, exkl. moms, där energi, resor, löner och skatt redan tagits bort, med multiplikatorerna för 2023:

Vad som köptesUtgift (£)kg CO2e per £kg CO2eKategori
Programvara och IT-tjänster24,0000.102,3981
Reklam och marknadsföring10,0000.111,0571
Redovisningstjänster6,0000.053011
Måltider, catering och representation3,0000.267791
Papper och kontorsmaterial2,0000.671,3381
Porto och budfirmor1,0000.222241
Datorer och elektronik8,0000.544,2912
Totalt54,00010 389 kg, eller 10,39 ton

Bärbara datorer hör till kategori 2, kapitalvaror, eftersom de behålls i flera år. Redovisa hela inköpet det år du köpte dem, inte fördelat över livslängden. Notera hur mycket multiplikatorerna varierar: ett pund som läggs på papper medför flera gånger så stora utsläpp som ett pund som läggs på programvara.

Få ut mesta möjliga

  • Börja med dina största leverantörer. Ett fåtal konton står oftast för det mesta av summan. Be de leverantörerna om deras egna siffror och byt in dem efter hand.
  • Välj den närmaste matchningen, inte en samlingskategori. ”Programvara och IT-tjänster” och ”datorer och elektronik” har mycket olika multiplikatorer.
  • Spara kopplingen. Notera vilket konto som hänfördes till vilken bransch, så att nästa års siffror blir jämförbara.
  • Märk det som en uppskattning. Skriv i din metodbeskrivning att kategori 1 och 2 använder Defras utgiftsbaserade multiplikatorer, och från vilket år.

Duger det för en Carbon Reduction Plan?

En Carbon Reduction Plan enligt PPN 006 kräver inte kategori 1 eller 2. Men kunder som vill ha en fullständig bild av scope 3, inklusive NHS för större kontrakt från april 2027, förväntar sig dem, och den utgiftsbaserade metoden är det vedertagna sättet att börja. Utgiftsbaserade siffror går upp och ned med priserna lika väl som med utsläppen, så ett minskningsmål följs bättre upp med aktivitetsdata eller leverantörssiffror för dina största inköp.

Så hjälper Carbon Recycling

Ladda upp en CSV-export av din leverantörsreskontra från Xero, QuickBooks, Sage, FreeAgent eller något annat program, så föreslår Carbon Recycling en Defra-multiplikator för varje konto, utesluter löner, skatter och allt du redan räknar som energi eller bränsle, och visar resultatet som en uppskattning som du kan förfina. Vårt inlägg om att besvara kunders klimatenkäter beskriver hur du förklarar det.