When to use it

Use spend for purchases where you have nothing better: office supplies, IT, professional services, marketing, equipment. For a small firm these make up most of Scope 3 category 1, purchased goods and services, and category 2, capital goods. Don't use it for:

  • Energija in goriva. Namesto tega štejte kWh in litre. Ti so natančnejši in že vključeni v vaš obseg 1 in 2.
  • Potovanja, ki jih že upoštevate po razdalji, na primer leti, vlaki in nočitve v hotelih.
  • Postavke, ki niso nakupi: plače, davki, amortizacija, obresti posojil in prenosi.

The calculation

  1. Iz računovodske programske opreme izvozite enoletno knjigo nabav brez DDV.
  2. Take out energy, fuel, travel you count elsewhere, and anything that isn't a purchase.
  3. Vsak preostali račun ali dobavitelja povežite z najbližjo panogo na seznamu Defra.
  4. Vsak znesek pomnožite z njegovim multiplikatorjem in jih seštejte.

Stroški brez DDV × multiplikator za to vrsto nakupa = kg CO2e. Multiplikatorji zajemajo emisije vse do začetka dobavne verige, v Združenem kraljestvu in v tujini, zato so primerni za obseg 3.

Praktični primer

Knjiga nakupov majhnega svetovalnega podjetja za eno leto, brez DDV, pri čemer so energija, potovanja, plače in davki že odšteti, z multiplikatorji za 2023:

What was boughtStroški (£)kg CO2e na £kg CO2eKategorija
Programska oprema in storitve IT24,0000.102,3981
Oglaševanje in trženje10,0000.111,0571
Računovodske storitve6,0000.053011
Obroki, pogostitve in zabava3,0000.267791
Papir in pisarniški material2,0000.671,3381
Poštnina in kurirji1,0000.222241
Računalniki in elektronika8,0000.544,2912
Total54,00010.389 kg ali 10,39 ton

Prenosniki spadajo v kategorijo 2, osnovna sredstva, ker se uporabljajo več let. Celoten nakup poročajte v letu, ko ste ga opravili, ne razporejenega čez njihovo življenjsko dobo. Opazite, kako zelo se multiplikatorji razlikujejo: funt, porabljen za papir, nosi nekajkrat več emisij kot funt, porabljen za programsko opremo.

Kako ga najbolje izkoristiti

  • Začnite pri največjih dobaviteljih. Peščica kontov običajno predstavlja večino skupnega zneska. Te dobavitelje prosite za njihove podatke in jih sčasoma vstavite namesto ocen.
  • Izberite najbližje ujemanje, ne splošne kategorije. »Programska oprema in storitve IT« ter »računalniki in elektronika« imata zelo različna multiplikatorja.
  • Shranite razvrstitev. Zabeležite, kateri konto ste razvrstili v katero panogo, da bodo prihodnje leto podatki primerljivi.
  • Označite jo kot oceno. V opisu metode navedite, da kategoriji 1 in 2 uporabljata Defrine multiplikatorje na podlagi stroškov, in za katero leto.

Ali zadošča za Carbon Reduction Plan?

Carbon Reduction Plan po PPN 006 ne zahteva kategorije 1 ali 2. Vendar jih bodo pričakovale stranke, ki zahtevajo celotno sliko obsega 3, vključno z NHS za večje pogodbe od aprila 2027, metoda na podlagi stroškov pa je sprejet način za začetek. Podatki na podlagi stroškov se spreminjajo s cenami in z emisijami, zato je cilj zmanjšanja bolje spremljati s podatki o dejavnosti ali podatki dobaviteljev za največje nakupe.

How Carbon Recycling helps

Upload a CSV export of your purchase ledger from Xero, QuickBooks, Sage, FreeAgent or any other package, and Carbon Recycling suggests a Defra multiplier for each account, leaves out wages, tax and anything you already count as energy or fuel, and shows the result as an estimate you can refine. Our post on answering customer carbon questionnaires covers how to describe it.