When to use it

Use spend for purchases where you have nothing better: office supplies, IT, professional services, marketing, equipment. For a small firm these make up most of Scope 3 category 1, purchased goods and services, and category 2, capital goods. Don't use it for:

  • Energia i paliwa. Lepiej liczyć kWh i litry. Są dokładniejsze i już ujęte w Zakresie 1 i 2.
  • Podróże już liczone według odległości, np. loty, pociągi i noclegi w hotelach.
  • Pozycje, które nie są zakupami: wynagrodzenia, podatki, amortyzacja, odsetki od kredytów i przelewy.

Obliczenia

  1. Proszę wyeksportować rejestr zakupów z całego roku z oprogramowania księgowego, w kwotach netto (bez VAT).
  2. Proszę wyłączyć energię, paliwo i podróże liczone gdzie indziej oraz wszystko, co nie jest zakupem.
  3. Każde pozostałe konto lub dostawcę należy przypisać do najbliższej branży z listy Defra.
  4. Proszę pomnożyć każdą kwotę przez jej mnożnik i zsumować wyniki.

Wydatki bez VAT × mnożnik dla danego rodzaju zakupu = kg CO2e. Mnożniki obejmują emisje w całym łańcuchu dostaw, w Wielkiej Brytanii i za granicą, dlatego nadają się do Zakresu 3.

Przykład obliczeniowy

Rejestr zakupów małej firmy doradczej za rok, netto bez VAT, po wyłączeniu energii, podróży, wynagrodzeń i podatków, z mnożnikami na 2023 r.:

What was boughtWydatki (£)kg CO2e na £kg CO2eKategoria
Oprogramowanie i usługi IT24,0000.102,3981
Reklama i marketing10,0000.111,0571
Usługi księgowe6,0000.053011
Posiłki, catering i reprezentacja3,0000.267791
Papier i materiały biurowe2,0000.671,3381
Poczta i kurierzy1,0000.222241
Komputery i elektronika8,0000.544,2912
Total54,00010 389 kg, czyli 10,39 t

Laptopy należą do kategorii 2, dóbr kapitałowych, ponieważ użytkuje się je przez kilka lat. Cały zakup należy wykazać w roku nabycia, a nie rozkładać na okres użytkowania. Warto zwrócić uwagę, jak bardzo różnią się mnożniki: funt wydany na papier wiąże się z kilkukrotnie wyższymi emisjami niż funt wydany na oprogramowanie.

Jak w pełni to wykorzystać

  • Proszę zacząć od największych dostawców. Zwykle kilka kont odpowiada za większość sumy. Proszę poprosić tych dostawców o ich własne dane i z czasem je podstawiać.
  • Proszę wybrać najbliższe dopasowanie, a nie kategorię ogólną. „Oprogramowanie i usługi IT” oraz „komputery i elektronika” mają bardzo różne mnożniki.
  • Proszę zachować przyporządkowanie. Warto zapisać, które konto przypisano do której branży, aby dane z kolejnego roku były porównywalne.
  • Proszę oznaczyć to jako szacunek. W nocie metodologicznej należy napisać, że kategorie 1 i 2 wykorzystują mnożniki Defra dla metody wydatkowej, i z którego roku.

Czy wystarczy na potrzeby planu redukcji emisji?

Plan redukcji emisji zgodny z PPN 006 nie wymaga kategorii 1 ani 2. Jednak klienci proszący o pełny obraz Zakresu 3, w tym NHS przy większych kontraktach od kwietnia 2027, będą ich oczekiwać, a metoda wydatkowa jest przyjętym sposobem na początek. Wartości oparte na wydatkach zmieniają się wraz z cenami, a nie tylko z emisjami, dlatego cel redukcji lepiej śledzić za pomocą danych o działalności lub danych od dostawców dla największych zakupów.

How Carbon Recycling helps

Upload a CSV export of your purchase ledger from Xero, QuickBooks, Sage, FreeAgent or any other package, and Carbon Recycling suggests a Defra multiplier for each account, leaves out wages, tax and anything you already count as energy or fuel, and shows the result as an estimate you can refine. Our post on answering customer carbon questionnaires covers how to describe it.