When to use it

Use spend for purchases where you have nothing better: office supplies, IT, professional services, marketing, equipment. For a small firm these make up most of Scope 3 category 1, purchased goods and services, and category 2, capital goods. Don't use it for:

  • Energia ja polttoaineet. Laske sen sijaan kWh:t ja litrat. Ne ovat tarkempia ja sisältyvät jo Scope 1- ja Scope 2 -päästöihisi.
  • Matkat, jotka lasket jo matkan perusteella, kuten lennot, junamatkat ja hotelliyöt.
  • Asiat, jotka eivät ole ostoja: palkat, verot, poistot, lainakorot ja siirrot.

The calculation

  1. Vie vuoden ostoreskontra kirjanpito-ohjelmistostasi ilman arvonlisäveroa.
  2. Take out energy, fuel, travel you count elsewhere, and anything that isn't a purchase.
  3. Yhdistä jokainen jäljellä oleva tili tai toimittaja lähimpään toimialaan Defran luettelossa.
  4. Kerro kukin summa sen kertoimella ja laske tulot yhteen.

Menot ilman arvonlisäveroa × kyseisen ostotyypin kerroin = kg CO2e. Kertoimet kattavat päästöt koko toimitusketjussa ylöspäin, Iso-Britanniassa ja ulkomailla, minkä vuoksi ne sopivat Scope 3 -päästöihin.

Laskuesimerkki

Pienen konsulttiyrityksen vuoden ostoreskontra ilman ALV:tä, josta energia, matkat, palkat ja verot on jo poistettu, vuoden 2023 kertoimilla:

What was boughtSpend (£)kg CO2e / £kg CO2eLuokka
Software and IT services24,0000.102,3981
Mainonta ja markkinointi10,0000.111,0571
Tilitoimistopalvelut6,0000.053011
Ateriat, catering ja edustus3,0000.267791
Paperi ja toimistotarvikkeet2,0000.671,3381
Postitus ja kuriirit1,0000.222241
Tietokoneet ja elektroniikka8,0000.544,2912
Total54,00010 389 kg eli 10,39 tonnia

The laptops are category 2, capital goods, because they're kept for several years. Report the whole purchase in the year you bought them, not spread over their life. Notice how much the multipliers vary: a pound spent on paper carries several times the emissions of a pound spent on software.

Näin saat siitä kaiken irti

  • Aloita suurimmista toimittajistasi. Muutama tili kattaa yleensä suurimman osan kokonaismäärästä. Pyydä näiltä toimittajilta heidän omat lukunsa ja vaihda ne käyttöön ajan mittaan.
  • Valitse lähin vastine, ei yleisluokkaa. ”Ohjelmistot ja IT-palvelut” ja ”tietokoneet ja elektroniikka” ovat kertoimiltaan hyvin erilaiset.
  • Säilytä kohdistukset. Tallenna, mikä tili kohdistettiin millekin toimialalle, jotta ensi vuoden luvut ovat vertailukelpoisia.
  • Merkitse se arvioksi. Kerro menetelmäkuvauksessa, että luokissa 1 ja 2 käytetään Defran menoperusteisia kertoimia, ja mainitse vuosi.

Riittääkö se Carbon Reduction Planiin?

PPN 006 -mukainen Carbon Reduction Plan ei edellytä luokkaa 1 tai 2. Mutta asiakkaat, jotka pyytävät täyttä Scope 3 -kuvaa, mukaan lukien NHS suuremmissa sopimuksissa huhtikuusta 2027 alkaen, odottavat niitä, ja menoperusteinen menetelmä on hyväksytty tapa aloittaa. Menoperusteiset luvut nousevat ja laskevat hintojen eivätkä vain päästöjen mukana, joten vähennystavoitetta on parempi seurata toimintotiedoilla tai toimittajien luvuilla suurimmista ostoistasi.

How Carbon Recycling helps

Upload a CSV export of your purchase ledger from Xero, QuickBooks, Sage, FreeAgent or any other package, and Carbon Recycling suggests a Defra multiplier for each account, leaves out wages, tax and anything you already count as energy or fuel, and shows the result as an estimate you can refine. Our post on answering customer carbon questionnaires covers how to describe it.