Vad är omräkningsfaktorer?

En omräkningsfaktor omvandlar något du kan mäta, till exempel kWh el eller liter diesel, till de växthusgasutsläpp det orsakar, i kg koldioxidekvivalenter (CO2e). Den brittiska regeringen publicerar en ny uppsättning varje år för företagsrapportering. Det är dessa som Carbon Reduction Plans enligt PPN 006 och SECR-rapporter förutsätter att du använder.

Vad ändrades 2026?

AktivitetPer2025 (kg CO2e)2026 (kg CO2e)Ändra
UK grid electricitykWh0.177000.13096-26.0%
NaturgaskWh (kalorimetriskt bruttovärde)0.182960.18231-0.4%
Diesel (forecourt)litre2.570822.58354+0.5%
Petrol (forecourt)litre2.069162.07500+0.3%
Genomsnittlig bil, okänt drivmedelmile0.269150.26699-0.8%
Tåg (nationell järnväg)passenger km0.035460.03092-12.8%

Värdena är de totala faktorerna i kg CO2e för de sju växthusgaserna, hämtade från DESNZ officiella flat files.

Letar du efter en enskild faktor?

Våra sidor om brittiska emissionsfaktorer visar varje faktor för 2026 med alla tidigare år som DESNZ har publicerat, tillbaka till 2002, och en kalkylator: till exempel el, naturgas, diesel, hybridbilar, tåg, flyg och hotellnätter.

Den stora nyheten är el. Elnätsfaktorn speglar hur Storbritanniens el produceras, och med mer vind och sol och mindre gas har den sjunkit kraftigt. Bränslen som gas och diesel är kemiskt desamma varje år, så deras faktorer förändras bara något med inblandningen av biobränsle och metoduppdateringar.

Varför ditt klimatavtryck kan minska utan att du gör något

Om din elanvändning är oförändrad minskar dina utsläpp i scope 2 med omkring 26 % när du går från faktorerna för 2025 till faktorerna för 2026. För ett kontor som använder 50 000 kWh per år är det 8,85 ton 2025 och 6,55 ton 2026. Det är en verklig förändring av elens koldioxidintensitet, men det är ingen minskning som ditt företag har gjort. Ange det i din rapport och visa dina egna minskningar separat. Vår kalkylator för kWh till CO2e visar båda åren sida vid sida.

Vilket års faktorer ska jag använda?

  • Använd uppsättningen för det år din redovisningsperiod infaller. Ett år från januari till december 2026 använder 2026-uppsättningen.
  • Om ditt år sträcker sig över två kalenderår, använd uppsättningen för det kalenderår som större delen av det infaller i. Ett år från april 2026 till mars 2027 använder 2026; ett år från juli 2025 till juni 2026 använder också 2026.
  • Använd samma regel varje år och ange i din metodbeskrivning vilken uppsättning du använde.
  • Räkna inte om tidigare år med nya faktorer om du inte rättar ett fel eller om verksamheten har ändrat form, till exempel genom ett förvärv.

Så hanterar Carbon Recycling det

Vi läser in varje DESNZ-uppsättning från 2002 till 2026 direkt från de officiella filerna. Varje post använder uppsättningen för sitt eget redovisningsår, och varje siffra visar faktorns ID, år och värde, så att vem som helst kan kontrollera den. Läs detaljerna i vår metod.