Emissionsfaktorer för el i USA: eGRID2024

Emissionsfaktorer för el för alla 27 eGRID-delregioner i USA och det nationella genomsnittet, i kg CO2e per kWh, från GHG Emission Factors Hub. Varje sida visar alla eGRID-år tillbaka till 2021 och ett räkneexempel.

Osäker på vilken delregion en anläggning ligger i? Ange dess postnummer i EPA:s Power Profiler. För anläggningar i andra länder, se elfaktorer per land.

För naturgas, diesel, bensin, propan, fordon, tjänsteflyg, tåg och frakt, se amerikanska emissionsfaktorer för bränslen, fordon och tjänsteresor.

Redovisar du brittiska och amerikanska anläggningar tillsammans? Carbon Recycling beräknar varje rad i dina räkningar, körjournaler och resor och skriver dina rapporter.

DelregionNamneGRID2024 (kg CO2e per kWh)lb CO2 per MWh
AKGDASCC Alaska Grid0.418914.7
AKMSASCC Miscellaneous0.225493.8
AZNMWECC Southwest0.303665.8
CAMXWECC California0.184403.6
ERCTERCOT All0.319700.7
FRCCFRCC All0.347763.7
HIMSHICC Miscellaneous0.4961,087.7
HIOAHICC Oahu0.6751,478.1
MROEMRO East0.5911,297.4
MROWMRO West0.394862.6
NEWENPCC New England0.247540.3
NWPPWECC Northwest0.264579.2
NYCWNPCC NYC/Westchester0.401883.2
NYLINPCC Long Island0.5351,170.6
NYUPNPCC Upstate NY0.124272
PRMSPuerto Rico Övrigt0.7261,594.5
RFCERFC East0.282618.6
RFCMRFC Michigan0.448982.5
RFCWRFC West0.406889.6
RMPAWECC Rockies0.437959
SPNOSPP North0.356779
SPSOSPP South0.387850.6
SRMVSERC Mississippi Valley0.332730.8
SRMWSERC Midwest0.5261,150.4
SRSOSERC South0.363796.5
SRTVSERC Tennessee Valley0.429940.4
SRVCSERC Virginia/Carolina0.291637.4
Genomsnitt för USANationellt genomsnitt0.341747.9

Total utsläppsintensitet för produktionen, CO2 + CH4 + N2O omräknat till CO2e med varje utgåvas egna GWP-värden. Platsbaserad, scope 2. Källor: GHG Emission Factors Hub 2026 (Cornerstone, CC BY 4,0) och US EPA GHG Emission Factors Hub (allmän egendom).