Kanadensiska emissionsfaktorer för el per provins 2024

Emissionsfaktorer för el för alla 13 kanadensiska provinser och territorier i g CO2e per kWh, från National Inventory Report från Environment and Climate Change Kanada. Preliminära siffror för 2024, med varje år som rapporten publicerar tillbaka till 1990 på varje sida.

Provinserna i Kanada sträcker sig från nästan bara vattenkraft till mest kol och gas, så använd varje anläggnings egen provins i stället för det nationella genomsnittet (102 g CO2e per kWh år 2024 (preliminärt)). För den nationella siffran över tid, se emissionsfaktorn för el i elnätet i Kanada.

Redovisar du brittiska och kanadensiska anläggningar tillsammans? Carbon Recycling beräknar varje rad i dina räkningar, körjournaler och resor och skriver dina rapporter.

Provinser

ProvinsProduktionsintensitet 2024 (g CO2e per kWh)kg CO2e per kWhFörändring jämfört med 2023Konsumtionsintensitet (g CO2e per kWh)
Newfoundland och Labrador16.00.016+2.5%17.0
Prince Edward Island3.20.0032-55.6%265
Nova Scotia5860.586+2.0%628
New Brunswick3620.362+60.3%375
Québec2.10.0021+41.9%2.6
Ontario64.90.065+20.3%73.3
Manitoba2.70.0027+21.3%3.0
Saskatchewan5420.542-9.0%581
Alberta3350.335-20.4%346
British Columbia16.70.017+0.8%18.1

Territorier

TerritoriumProduktionsintensitet 2024 (g CO2e per kWh)kg CO2e per kWhFörändring jämfört med 2023Konsumtionsintensitet (g CO2e per kWh)
Yukon1210.121+81.3%134
Northwest Territories4600.460+17.9%490
Nunavut7400.740-5.1%760
Kanada (nationellt)102 g0,102 kg-2.9%111 g förbrukad

Produktions- eller förbrukningsintensitet?

Produktionsintensiteten är växthusgaser per kWh som kraftverken matar ut på elnätet och utesluter nätförluster. Förbrukningsintensiteten gäller per kWh som levereras till kunderna: ECCC drar av el som går förlorad vid överföring och distribution och lägger till SF6 som läcker från nätutrustning, så den är högre. För platsbaserad scope 2 enligt GHG Protocol stämmer produktionsintensiteten bättre, med nätförlusterna redovisade i scope 3. Använd den ena eller den andra för en anläggning, inte båda, och ange vilken. Värdena för 2024 är preliminära i rapporten 2026 och kan revideras nästa år.

Källa: Environment and Climate Change Kanada, National Inventory Report 2026, bilaga 7: Electricity in Kanada, sammanfattnings- och intensitetstabeller (tabellerna A7–1 till A7–14). Innehåller information licensierad under Open Government Licence – Kanada (Environment and Climate Change Kanada, National Inventory Report). Carbon Recycling är inte knutet till eller godkänt av regeringen i Kanada.