Australiska emissionsfaktorer 2026

Officiella emissionsfaktorer för Australien från National Greenhouse Accounts (NGA) Factors 2026, publicerade av DCCEEW: nätel för varje delstat och elnät (nationellt genomsnitt 0,59 kg CO2e per kWh) samt naturgas, diesel, bensin och gasol. Varje sida visar alla utgåvor tillbaka till 2022 och ett räkneexempel.

Använd faktorn för den delstat eller det elnät där varje anläggning ligger. För anläggningar i andra länder, se elfaktorer per land; för anläggningar i Storbritannien, den brittiska regeringens faktorer.

Redovisar du brittiska och australiska anläggningar tillsammans? Carbon Recycling beräknar varje rad i dina räkningar, körjournaler och resor och skriver dina rapporter.

El per delstat och elnät

Delstat, territorium eller elnätScope 2, 2026 (kg CO2e per kWh)Scope 3 (kg CO2e per kWh)Förändring från 2025
NSW och ACT0.600.07-6.3%
Victoria0.740.11-5.1%
Queensland0.650.11-3.0%
South Australien0.210.03-4.5%
WA (SWIS)0.450.10-10.0%
WA (NWIS)0.560.090.0%
Tasmanien0.210.03+5.0%
NT (DKIS)0.550.13-1.8%
Nationellt genomsnitt0.590.10-4.8%

Bränslen

BränsleAnvändningScope 1, 2026 (kg CO2e per GJ)Scope 1 per enhet
NaturgasNaturgas som distribueras i en rörledning51.532,025 kg per m3
DieselPersonbilar och lätta nyttofordon70.412,718 kg per liter
BensinPersonbilar och lätta nyttofordon (bensin)67.622,313 kg per liter
LPGStationär energi60.61,557 kg per liter

Elfaktorerna är platsbaserade, gäller el från elnätet och publiceras med två decimaler för räkenskapsår som slutar i juni. Bränslefaktorerna summerar koldioxid, metan och dikväveoxid; siffror per liter eller kubikmeter är vår egen beräkning utifrån det publicerade energiinnehållet. Arbetsboken NGA Factors publiceras inte för rapportering enligt NGER, som använder NGER Measurement Determination. Källa: DCCEEW 2026, Australian National Greenhouse Accounts Factors, Department of Climate Change, Energy, the Environment and Water, Canberra, augusti. CC BY 4,0. Carbon Recycling har ingen koppling till och är inte godkänt av DCCEEW.