Wat zijn conversiefactoren?

Een conversiefactor zet iets wat u kunt meten, zoals kWh elektriciteit of liters diesel, om in de broeikasgasemissies die het veroorzaakt, in kg CO₂-equivalent (CO2e). De Britse overheid publiceert elk jaar een nieuwe set voor bedrijfsrapportage. Die worden verwacht in Carbon Reduction Plans volgens PPN 006 en in SECR-rapporten.

Wat is er veranderd in 2026?

ActiviteitPer2025 (kg CO2e)2026 (kg CO2e)Wijzigen
UK grid electricitykWh0.177000.13096-26.0%
AardgaskWh (bovenste verbrandingswaarde)0.182960.18231-0.4%
Diesel (forecourt)litre2.570822.58354+0.5%
Petrol (forecourt)litre2.069162.07500+0.3%
Gemiddelde auto, brandstof onbekendmile0.269150.26699-0.8%
Nationaal spoorpassenger km0.035460.03092-12.8%

De waarden zijn de totale kg CO2e-factoren voor de zeven broeikasgassen, overgenomen uit de officiële DESNZ-bestanden (flat files).

Op zoek naar één factor?

Onze pagina's over Britse emissiefactoren geven elke factor van 2026 met elk eerder jaar dat DESNZ heeft gepubliceerd, terug tot 2002, plus een rekenhulp: bijvoorbeeld elektriciteit, aardgas, diesel, hybride auto's, trein, vluchten en hotelovernachtingen.

Het belangrijkste verhaal is elektriciteit. De netfactor weerspiegelt hoe de elektriciteit in het Verenigd Koninkrijk wordt opgewekt, en met meer wind en zon en minder gas is die sterk gedaald. Brandstoffen zoals gas en diesel zijn elk jaar chemisch gelijk, dus hun factoren verschuiven alleen licht door de bijmenging van biobrandstof en methodewijzigingen.

Waarom uw voetafdruk kan dalen zonder dat u iets doet

Als uw elektriciteitsverbruik gelijk bleef, dalen uw scope 2-emissies met ongeveer 26% wanneer u overstapt van de factoren van 2025 naar die van 2026. Voor een kantoor dat 50.000 kWh per jaar verbruikt, is dat 8,85 ton in 2025 en 6,55 ton in 2026. Het is een echte verandering in de CO₂-intensiteit van uw elektriciteit, maar geen reductie die uw bedrijf heeft gerealiseerd. Vermeld dat in uw rapport en toon uw eigen reducties apart. Onze kWh naar CO2e-calculator toont beide jaren naast elkaar.

Welk jaar aan factoren moet ik gebruiken?

  • Gebruik de set voor het jaar waarin uw verslagperiode valt. Een jaar van januari tot en met december 2026 gebruikt de set van 2026.
  • Loopt uw jaar over twee kalenderjaren, gebruik dan de set voor het kalenderjaar waarin het grootste deel valt. Een jaar van april 2026 tot maart 2027 gebruikt 2026; een jaar van juli 2025 tot juni 2026 gebruikt ook 2026.
  • Hanteer elk jaar dezelfde regel, en vermeld in uw methodologie welke set u heeft gebruikt.
  • Herbereken eerdere jaren niet met nieuwe factoren, tenzij u een fout corrigeert of uw bedrijf van vorm is veranderd, bijvoorbeeld door een overname.

Zo pakt Carbon Recycling het aan

We laden elke DESNZ-set van 2002 tot en met 2026 rechtstreeks uit de officiële bestanden. Elke invoer gebruikt de set voor het eigen verslagjaar, en bij elk cijfer staan de ID, het jaar en de waarde van de factor, zodat iedereen het kan controleren. Lees de details in onze methodologie.